Ayvayağı Ve Elmayağı

Ayvayağı ve Elmayağı;

Ayva yağı ile elma yağı birbiriyle eşdeğerdedir. Ayvayağı; ¾ oraında ayvanın özsuyu ile ¼ nikbetinde susamyağı bir cam veya çanak kap içinde kırk gün güneşte bekletilerek, yahutta ateşte kaynatılarak elde edilmektedir. Olgunlaşmış ayvanın çekirdeklerinden de mekanik usullerle ayva yağı çıkartılır. Çekirdeğinden çıkarılan yağı da, aşağıda sıraladığımız etkilere ve özelliklere sahiptir.
Ayva yağı ile kamışın ucundan lavman yapılacak olura idrar yollarındaki yanmayı önler. Böbrek ve mesane iltihabı için dahi faydalıdır. Ayva yağı, göğüs hastalıklarından dolayı kan tükürmeye, sıcak özellikli baş ağrısına, nezleye, karaciğer şişliklerine, sıcaktan meydana gelen müzmin ishale ve basur iltihabına gayet iyi gelmektedir.
Ayvayağı ile makattan lavman yapılacak olursa, bağırsak yaralarına vajinadan lavman yapıldığında ise rahim yaralar için gayet faydalıdır. Ayva yağı, ağız yoluyla alınarak veya merhem gibi cilde sürülerek yahut ta lavman yoluyla kullanırı.

Bir önceki yazımız olan Akgünlük başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
96 okuma
17 Nisan, 2018
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?