Ağız Bakımı

AĞIZ KOKUSU

Ağız kokusu çoğunlukla hastanın kendisi tarafından hissedilmeyen ancak çevresindeki kişilerce hissedilen bir çeşit rahatsızlıktır. Eğer ağız kokusu soğan, sarımsak gibi besinlerden veya sigara ve alkol tüketilmesinden kaynaklanmıyorsa bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.
Özellikle eşler arasında soğukluğa yol açabilecek olan ciddi ağzı kokularının sebepleri araştırılmalı ve mutlaka tedavi yoluna gidilmelidir. Ağzı sürekli kokan bir kişinin toplumda hoş karşılanmayacağı da açıktır.
Ağız kokusunun sebepleri çok çeşitlidir. Bazı ağız kokuları ağız temizliği ile alakalıdır. Bunun için dişler fırçalanmalı, ağız belli aralıklarla yıkanmalı ve gargara yapılmalıdır. Misvak kullanmak iyi gelecektir.

Herhangi bir hastalığa bağlı olan ağız kokularını ise şöyle sıralayabiliriz.
Diş ve diş etinden kaynaklanan ağız kokuları: Çoğunlukla çürük dişlerden ve diş eti kanamalarından kaynaklanır. Çürük dişlerin çekilmesiyle veya dolgu yapılmasıyla çürüklerden kaynaklanan kokular giderilir. Diş eti kanamalarından kaynaklanan kokuların giderilmesi için öncelikle dişlerdeki tartarın ve diş taşlarının bir diş hekimince temizletilmesi gereklidir. Çünkü diş eti kanamalarının çoğunluğu diş taşlarından kaynaklanır.

Bademcik iltihaplarından kaynaklanan kokular: Bademcikler iltihaplı olduğu sürece koku yapar. Kokunun giderilmesi iltihabın giderilmesine bağlıdır.

Ağız burun ve boğaz tümörlerinden kaynaklanan kokular: bu tip kokuların giderilmesi de yine mevcut tümörlerin varlığı ile ilişkilidir. Gerekli tedavi ile giderilecektir.
•Bazı ağız kokuları ise kişide bir hastalığın belirtisi olarak açığa çıkar.
Örneğin;
•Şeker hastalarının nefesi aseton gibi kokmaktadır.
•Akut romatizma, nefes ekşi kokar.
•Karaciğer yetmezliği, nefes küf kokar.
•Karaciğer sirozu ve iç kanama, nefes pıhtılaşmış kan gibi kokar.
•Böbrek yetmezliğinde ve üremide nefes amonyak gibi kokar.

Bütün bu kokuların giderilmesi hastalığı ortadan kalkmasına bağlıdır. Ağız kokusu gidermek için kullanılan sprey ve gargaralar çözüm değildir. Bunlar kötü kokuların giderilmesinde kısa süreli, geçici bir düzelme sağlar. Sonra kötü kokular tekrar hissedilir. Bu sebeple ağız spreylere itibar edilmemeli, mutlaka ağız kokusunun sebebinin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Hoş nefesler için;

Dişler mutlaka fırçalanmalı, her yemekten sonra ağız yıkanmalıdır ve bu bir alışkanlık haline getirilmelidir. Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Eğer bir ortama girilecekse soğan ve sarımsak yenilmemelidir. Ben soğan ve sarımsak yemeyiniz diyemem, çünkü her ikisi de sağlığa faydalı gıdalardır. Şunu söyleyebilirim, soğan sarımsak yiyen en azından üzerinden bir öğün geçmeden insanlara fazla yaklaşmamalıdır. Bir miktar maydanoz çiğnemek ağıdaki kötü kokuyu bastıracaktır ve misvak kullanmak da faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Artroskopi başlıklı makalemizde ameliyat, Artroskopi ve hastahane hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
123 okuma
25 Nisan, 2018
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet,Mobil Sohbet,Sohbet Siteleri,Sohbet,Chat,Mobil Sohbet