Hz. Osman Sözleri

Doğru alın, doğru verin.

Her nimetin bir musibeti vardır.

Sabredin, yoksa pişman olursunuz.

Geçmişten ibret alın da hayra çalışın.

Ben terazi değilim ki hata işlemeyeyim.

Cenabı Hakk’dan başka hakiki sığınak yoktur.

Allah nasip etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz.

Gözü haramdan korumak en güzel şehvet perdesidir.

İçkiden kaçının, zira her kötülüğün anahtarı içkidir.

Mükafatın büyüklüğü, belanın büyüklüğü nispetindedir.

Ya bela ve musibetlere sabredersin, yahut nedamet edersin.

Ölüme, kudretinizin yettiği en hayırlı amellerle hazırlanın.

Çok söyleyen hakimdense, çok iş gören amire ihtiyacımız vardır.

Ecel erişmeden yapabileceğiniz hayırlı işler için acele ediniz.

En sonra varacağınız Hakk’dan korkun ki, fitne ve fesada düşmeyesiniz.

Şayet kalpleriniz gerçekten temiz olsaydı Kur’an okumaya doyamazdınız!

Dünya için üzülmek kalbe zulmet, ahiret için üzülmek ise kalbe nurdur.

Allah Teâlâ’dan (c.c) sakının. İstikâmet üzereyken halinizi değiştirmeyin.

İnsanların en hayırlısı, günahsız olan ve Allah’ ın kitabı ile amel edendir.

Sen ferahladığın zaman, kıskanç kimsenin kedere boğulması ne büyük intikamdır.

Zamanı kıyaslamayan, kaderleri tanıyamaz; gelecek günlerin neler vaadettiğini de bilemez.

Suç işleyenin kulağını iyi çek; Zira dünyada ceza görmek, ahiretteki cezadan daha kolaydır.

Takvâ O’nun (c.c) azabına karşı bir kalkan ve O’nun (c.c) rızasına ulaşmak için bir vesiledir.

Bir zorlukla karşılaştığında sabret. Çünkü hiçbir güçlük yoktur ki arkasından kolaylık gelmesin.

Gafil olmaktan sakın ve ölüm meleğine hazırlıklı ol! Çünkü o senden hiçbir zaman gafil değildir.

Bütün işlerin Alah’ın emri ile olduğunu bildiği halde elden kaçırdığı için üzülene hayret ederim.

Cennet mutluluğunu bilerek istirahat edene ve Allah’ı bildiği halde başkasını zikredene hayret ederim.

Ey insanlar! Kumar aletlerinden sakınınız. Kimsenin görmediği, vakıf olamadığı işlerinizde Allah’a muhalefetten sakınınız.

Biliniz ki Allah kiminle beraberse o hiçbir şeyden kokmaz. Allah kime gazab etmişse onun affını isteyeceği başka kimse yoktur.

Mezar dünya duraklarının sonu, ahiret duraklarının ilkidir. Orada azap görenin ilerisi de kötü, iyilik görenin ilerisi de iyidir.

Kişi nefsini ihmal etse de, fakirlik canına tak dese de, gönül tokluğu onu başkalarına muhtaç olmaktan vareste kılar. Kendisini de güzelleştirir.

Öldükten sonra dirilecek insanların hesaba çekileceğini bildiği halde mal biriktirene,cehennemdeki ızdırabı bilerek günah işleyene hayret ederim.

Ben Kaynuka denilen yahudi kabilesinden hurma alır, kârına satardım. Rasulullah (sav) bunu duyunca bana şöyle dedi:” Ya Osman, alırken de satarken de ölç.

Dünya hayatını ciddiye alın; gaflete düşmeyin ki, (burada yaşadığınız hayatın hesabı ahirette size sorulurken) yaptıklarınız görmezden gelinmeyecektir.

Dikkat edin! Dünyanın mayasında aldatıcılık vardır. Öyleyse dünya hayatı sizi sakın aldatmasın. Gaflet, sizi Allah (c.c.) hakkında aldanışa sevk etmesin. Sizden önce göçüp gidenlerden ibret alın.

Allah korkusu, insanı O’ nun gazabından koruyan bir kalkan ve rızasını kazanmaya bir vesiledir. Hadiseler karşısında Allah’tan korkun, cemaate sarılın, fırka fırka ayrılmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın.

Aziz ve Celil olan Allah size ahireti kazanmanız için dünyayı vermiştir. Dünya fani,ahiret ise bakidir. Fani olan dünya sizi şımartıp da baki olan ahiretten alıkaymasın. Fani olana baki olanı tercih ediniz. Dünya yok olup gidicidir. Sonunda varılacak yer Allah’ın huzurudur.

Geçenlerden ibret ɑlınız,gɑyretle çɑlışınız,gɑfil olmɑyınız. Hiç bir hɑreketinize göz yumulmɑz. Hɑni nerede dünyɑyɑ gelipde,orɑdɑ uzun müddet menfɑɑtler sɑğlɑyɑn,orɑyı imɑr edenler,ekip biçenler ve onlɑrın kɑrdeşleri. Onlɑrı unuttunuz mu? Dünyɑyɑ Allɑh’ın verdiği kɑdɑr değer veriniz. Ahirettende nɑsibinizi unutmɑyınız.

Küçük çocuklɑrı kɑzɑncɑ zorlɑmɑyın. Eğer onlɑrı kɑzɑncɑ zorlɑrsɑnız hırsızlık yɑpɑrlɑr. Elinde bir sɑnɑtı olmɑyɑn cɑriyeleri de kɑzɑncɑ zorlɑmɑyın. Eğer onlɑrı kɑzɑncɑ zorlɑrsɑnız zinɑ yɑpɑrɑk istediğiniz pɑrɑyı getirmeye mecbur olurlɑr. Nɑmus ve şerefinizi koruyun ki,Allɑh dɑ sizin nɑmus ve şerefinizi korusun. Yiyeceklerinizin helɑl ve temiz olmɑsınɑ dikkɑt edin.

Ey Ademoğlu! Bilmiş ol ki;ruhunu ɑlmɑklɑ vɑzifeli olɑn melek seni bırɑkmɑz,ecelin geldiğinde seni bırɑkıptɑ bɑşkɑsınɑ gitmez. Sɑnki bırɑkıptɑ sɑnɑ gelecekmiş gibi ölüme hɑzır ol. Gɑfil olmɑ çünkü sen unutulmuş değilsin. Ey ɑdemoğlu! Sen bil ki;kendinden gɑfil olur hɑzırlɑnmɑzsɑn bɑşkɑsı senin yerine hɑzırlɑnmɑz. Mutlɑkɑ Allɑh’ın huzurunɑ çıkɑcɑksın,kendini hɑzıırlɑ,kendi işlerini bɑşkɑsınɑ hɑvɑle etme.

Ey insɑnlɑr! Allɑh’ɑ muhɑlefetten sɑkınınız. Çünkü Allɑh’ɑ muhɑlefetten sɑkınmɑk bir gɑnimettir. En ɑkıllı insɑn kendisini hesɑbɑ çeken,kendini iyi idɑre eden,ölümden sonrɑsı için iyi ɑmel yɑpɑn ve kɑbrin kɑrɑnlığı için Allɑh’ın nurundɑn fɑydɑlɑnɑndır. Kul gözleri gördüğü hɑlde Allɑh’ın kendisini âmâ olɑrɑk hɑşretmesinden korksun. Hikmetten ɑnlɑyɑnɑ mɑnɑlı bir söz kɑfidir. Mɑ’nen sɑğır olɑnlɑr,zɑten Hɑkk’ı duyɑmɑz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
196 okuma
19 Şubat, 2018
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet,Mobil Sohbet,Sohbet Siteleri,Sohbet,Chat,Mobil Sohbet