Bebeklerde Aşı Grip Aşısı

Gripten korunmanın en etkin yöntemi aşıdır. Yapılan istatistiklere bakıldığında, grip aşısının hastaneye yatış ve ölüm oranlarını %100’e yakın azalttığı, yani ortadan kaldırdığı görülmektedir. Ayrıca, gribin neden olduğu zaman, işgücü ve sağlık kaybı düşünüldüğünde aşı, basit olduğu kadar, ekonomik de bir yöntemdir.

Gribe karşı alabileceğiniz diğer önlemler: Düzenli spor yapın! Dengeli beslenin! Yeterli miktarda su için! Düzenli uyuyun! Kalabalık ortamlarda kendinizi koruyun!

Grip Misiniz, Yoksa Sadece Soğuk Algınlığı mı?

GRİP (influenza) SOĞUK ALGINLIĞI
Hastalık 10 gün surer Semptomlar 2-4 gün surer
Genellikle yüksek ateş Yüksek ateş daha nadir
Titreme atakları Titreme atakları daha nadir
Kas ağrıları Kas ağrısı nadir
Yatak istirahati gerekir Yatak istirahati gerekebilir
Baş ağrısı (şiddetli olabilir) Şiddetli baş ağrısı nadir
Kuru öksürük produktife dönebilir Öksürük daha hafif
Ara sıra kusma Kusma nadir
Ciddi komplikasyon riski (pnömoni) Komplikasyon daha az sıklıkta
Aşı Var Aşı Yok
Risk Altındakiler

50 ve üzeri yaştakiler Kronik kardiyovasküler ve kronik solunum yolu hastalığı olan yetişkinler ve çocuklar Bakımevleri veya huzurevlerinde kalan, kronik hastalığı olan kişiler Kronik metabolik hastalığı, kronik böbrek yetmezliği gibi nedenlerle düzenli tıbbi takip altında olan yetişkin ve çocuklar Hamile kadınlar

Kimler Mutlaka Aşılanmalı?

Hamileliğinin ilk trimesterini (ilk 14 hafta) geçirmiş olan kadınlar… Seyahat edenler… Toplum hizmetinde çalışanlar: hastane çalışanları, otobüs sürücüleri, bilet gişelerinde çalışanlar vb. Yatılı okullarda kalan öğrenciler… Bakımevlerinde yaşayanlar…

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Aşı Suçiçeği Aşısı başlıklı makalemizde Bebeklerde Aşı ve Suçiçeği Aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
92 okuma
30 Nisan, 2018
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet,Mobil Sohbet,Sohbet Siteleri,Sohbet,Chat,Mobil Sohbet